Kamis, 11 Oktober 2012

RPP


RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)

Satuan Pendidikan                  : SMA PGRI 2 BLAHBATUH
Mata Pelajaran                        : Bahasa Daerah Bali
Kelas / Semester                      : XII/1
Pertemuan                               : ke 1
Standar Kompetensi               :1. Mengungkapkan gagasan pikiran serta perasaan dalam berbagai bentuk wacana lisan non sastra melalui berbagai informasi , baik itu berupa cerita, sambutan/pidato atau wawancara/ berdialog.
Kompetensi Dasar                    : Menyimak pidato ( NGERET INDRIA PIRANTI  NGAONANG SADRIPU )
Indikator Pembelajaran           : 1. Mendengarkan pidato (NGERET INDRIA PIRANTI     NGAONANG SADRIPU) dengan       tenang.
                                                  2. menyebutkan cara penyampaian pidato.
                                                  3. Mendiskusikan isi pidato informasi yang diterima
  Alokasi Waktu                      : 2 x 45 menit

I           Tujuan pembelajaran
1.      Siswa  mampu menjelaskan apa yang dimaksud dengan pidarta bali.
2.      Siswa mampu menyebutkan cara menyampaikan pidato.
3.      Siswa mampu mendiskusikan isi pidato yang diterima.

II         PBKB
1.   Siswa diharapkan mampu lebih disiplin.
2.   Siswa diharapkan mampu mandiri.
3.   Siswa diharapkan mampu lebih kreatif.

III        Materi Pembelajaran

1.      Pengertian Pidato Bahasa Bali
                        Pidarta inggih punika daging pikayun sane kawedar ring ajeng anak sareng akeh,        matetujon mangda napi sane kawedar punika prasida karesepang , kaicepang tur              kalaksanayang.


2.      Makudang-kudang Tatacara Sajeroning Maktayang pidarta, inggih punika:
1.   Pidarta dadakan, sane kawedar nenten nganggen teks,
2.   Ngwacen pidarta, inggih punika ritatkala mapidarta nganggen teks,
3.   Mapidarta antuk ngapalang teks.
4.   Pidarta sane nganggen reringkesan utawi skema.

3.      Tata Cara makarya pidato.
                    Sajeroning makarya pidarta bahasa Bali, patut kaelingan paindikan sane patut               uratiang inggih punika:
1.   Patut wenten murda pidarta, manut topoik utawi tema sane jagi katlatarang.
2.   Pamahbah utawi pendahhuluan patut madaging:
a.Pangastawa,puniki basane nganggen salam panganjali.
b.Matur angayubagia,panyaksuma,swasti prapta ring sang sane rauh
3.  Daging pidarta,puniki kaanutang ring tema pidarta
 4.  Pamuput,sane madaging atur indik:
 a.Matur suksma mantuk ring uratian para pamiarsa
 b.Nyutetang daging baos
 c.Nunas pangampura antuk kekirangannyane.
d.Salam pamuput,sane ketah nganggen parama santih.

4.      Tetikesan Mapidarta
         1.Wicara inggih punika ngeninin indik kawagedan ngolah topik utawi tema,sane prasida
            nudut kayun para pamiarsa.
         2.Wiraga inggih punika semita lan laras sang sane maktayang.
         3.Wirama inggih punika vocal,intonasi suara sane anut ring panggelan lengkara mangda
            kapiragi lengut.
         4.Wirasa inggih punika kawagedan maktayang pidarta antuk rasa mangda daging pidarta
            prasida nuek rasa tuas sang sane mirengang,nenten sakadi anak ngapalang.
         5.Wesata inggih punika nyobiahang pidarta antuk pikayun sane manut wiraga.

5.      Luir bebaosan pidarta
      1. Darma wacana
            Inggih punika bebaosan pidarta sane kawedar ring ajeng anak sareng akeh sane madagi
            ng indik sastra agama.
      2.  Sambrama wacana
            Inggih punika bebaosan pidarta sane kawedar pinaka panyanggra tamiu sajeroning upa-
            cara adat/agama.
      3.   Darma tula,inggih punika mabligbagan (diskusi)
      4.   Widya tula inggih punika mligbagang saindik-indik daging kaweruhan(ilmu pengetahu-
            an).
      5.  Darma suaka inggih punika bebaosan sane dagingipun wenten sane jagi kasuakayang.


6.      Contoh Pidato Bahasa Bali

” NGERET INDRIA PIRANTI  NGAONANG SADRIPU ”

IV  Metode Pembelajaran
            Pendekatan     : CTL
            Model              : Cooverative Learning
            Metode            :Demonstrasi, Tanya jawab dan ceramah
           

V         Langkah-Langkah Pembelajaran

No
Kegiatan Guru
Waktu
1
Pendahuluan
a)      Mengucapkan salam.
b)      Melakukan absensi dan pengisian jurnal kelas.
c)      Melakukan orientasi yaitu memusatkan perhatian siswa terhadap materi yang dipelajari dengan materi yang sudah diberikan sebelumnya.
d)     Apersepsi yaitu menyampaikan persepsi awal tentang materi yang akan dipelajari, yaitu berkaitan dengan penyampaian indicator.
e)      Memotivasi siswa dalam belajar yaitu menyampaikan pentingnya mempelajari pidato.
f)       Membagi siswa menjadi beberapa kelompok.





15 mnt
2
Kegiatan Inti
Eksplorasi
Menggali pengetahuan awal siswa dengan cara memberikan pertanyaan awal serta menjelaskan pentingnya meteri yang akan dipelajari. Pertanyaannya yaitu:

1. Alit-alit sareng sami sira sane sampun naanang nyingak anak  mapidarta? Napi nika pidarta bahasa Bali?
2. Ring dija biasane alait-alite nyingak anak mapidarta?

Elaborasi
a)      Guru meberikan penugasan kepada siswa untuk memahami cara meyampaikan dan mendiskusikan secara berkelompok isi teks pidato yang dibagikan.
b)      Guru memberikan waktu dan kesempatan pada siswa jika ada yang kurang jelas atau dimengerti tentang cara penyampaian dan mendiskusikan isi pidato.
c)      Guru mengontrol cara kerja siswa dalam kelompok dan memberikan petunjuk sekaligus menjadi sumber informasi jika ada siswa yang belum mengerti.
d)     jika waktu diskusi telah habis, guru menghentikan diskusi.

Konfirmasi
a)      Guru menugaskan tiap perwakilan masing-masing kelompok untuk membacakan pidato yang telah dipahami dan didiskusikan sebelumnya dengan kelompoknya.
b)      Setelah semua perwakilan kelompok maju, guru memberikan penilaian dan penguatan.









60 mnt
3
Penutup
a)      Melakukan refleksi, guru merangkum kembali materi yang telah dipelajari dan memberikan kesempatan kepada siawa untuk bertanya jika ada yang belum jelas tentang materi yang diajarkan.
b)      Guru memberikan tujuan pembelajaran tentang materi yang telah disampaikan
c)      Guru melakukan evaluasi.




10

VI        Sumber dan Alat Belajar
            Sumber            : Buku Wacan Bahasa Bali, LKS  Subhasitha.
            Alat / Media    : sepidol, white board,

VII      Penilaian 
            1 Teknik                      : Tulisan
            2 Bentuk Instrumen    : Uraian
 3 Soal / Instrumen       :
               Jawablah pertanyaan dibawah ini dengan benar
1.   Indayang telatarang napi sane kabaos pidarta basa Bali?
2.   Telatarang tatacara maktayang pidarto bali?
3.   Napi unteng utawi isi ring pidarta ( Basa Bali Mnagde Ajeg) ?

                                   
Kunci Jawaban
1. Pengertian pidarta
Pidarta inggih punika daging pikayun sane kawedar ring ajeng anak sareng akeh,        matetujon mangda napi sane kawedar punika prasida karesepang , kaicepang tur              kalaksanayang.

            2. Makudang-kudang Tatacara Sajeroning Maktayang pidarta, inggih punika:
a.Pidarta dadakan, sane kawedar nenten nganggen teks,
b.Ngwacen pidarta, inggih punika ritatkala mapidarta nganggen teks,
c.Mapidarta antuk ngapalang teks.
d.Pidarta sane nganggen reringkesan utawi skema.
3 . Unteng utawi isi pidarta (NGERET INDRIA) inggih punika :
Iraga dados krma bali mangdane nenten keni sane madan narkoba, lan irage dados krma bali mangdaning ngeret indria mangdaning nenten kajerumus ke hal sane negatif.
           
            4.  Cara Penilaian        :
               Rubrik Penilaian

Nilai
Kreteria
4
Menyebutkan jawaban benar dan uraian jawaban benar
3
Menyebutkan jawaban benar tetapi uraian jawaban kurang sempurna atau sudah menuliskan setengah jawaban benar
2
Menyebutkan jawabanbenar tetapi uraian jawaban salah atau hanya menyebutkan jawaban dengan benar tanpa menuliskan uraian jawaban
1
Menyebutkan jawaban tetapi salah atau menyebutkan dan menguraikan jawaban tetapi keduanya salah
0
Tidak menjawaban sama sekali






                         Mengetahui                                                                Gianyar 10, September 2012
  Kepala Sekolah SMA PGRI 2 BLAHBATUH                          Guru Mata Pelajaran Bahasa Bali



Drs. I Nyoman Sarwa                                                                            
Nip:                                                                                                         Nip :

Tidak ada komentar:

Posting Komentar